Ceturtdiena, 22. Marts, 2018. Dziedra, Gabriela, Gabriels, Tamāra
Bauskas, Iecavas, Rundāles, Vecumnieku novada oficiālais tūrisma portāls

Bauskas ēdiens


  

 

Ar lepnumu varam teikt, ka satiekoties trīs lieliskiem pavāriem, izmantojot īpašās sastāvdaļas - Bauskas alu un „Saldo bruneti”, ir tapuši trīs īpaši Bauskas ēdieni – Bauskas dālderis, Saldās pilsdrupas un Bauskas rātes dzira. Visus ēdienus nesteidzoties aicinām nobaudīt trīs īpašās vietās (iepriekš piesakot!) – atpūtas kompleksā „Miķelis”, viesu nama „Bērzkalni” kafejnīcā un restorānā. Ēdienu nosaukumu un stāstu radīšanas procesā iesaistījās arī Bauskas novada Domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks. 

 

 

Bauskas īpašie ēdieni

latviešu valodā 

angļu valodā

krievu valodā 

 

 

„Bauskas dāldera” stāsts. Senos laikos dālderis bija galvenā naudas vienība, tā simbolizēja turību un varenību. Bauskas ziedu laikos – 17.gs., kad tā bija nozīmīga tirgotāju pilsēta ar lielāko Rātsnamu Kurzemes – Zemgales hercogistē, kā maksāšanas līdzeklis plaši tika lietots dālderis. Reiz kāds bagāts tuvējās apkārtnes barons Bauskas krogā dižmanīgi krodziniekam pametis sudraba dālderi un pieprasījis glaunu ēdienu par visu naudu. Krogus saimniecei nācās krietni papūlēties, bet barons prom devies varen apmierināts. Pamatēdiena receptūrā tiek izmantota dāldera formas cūkgaļa ar Bauskas alus mērci, ēdiens ir „kreptīgs” un sātīgs, raksturo Bauskas apkārtnes zemnieku pamatīgumu un nosvērtību. Pamatēdiena receptes autore ir atpūtas kompleksa „Miķelis” šefpavāre  Anžela Anufrijeva.

 

„Saldo pilsdrupu” stāsts. Kāda bagāta rātskunga sieva vēlējās pārsteigt savus viesus ar saldo ēdienu. Tradicionālās pils formas kūkas vietā, viņa nolēma izveidot romantiskas pilsdrupas. Viesi bija izbrīnīti, bet patīkami pārsteigti par oriģinālo kūkas noformējumu un garšu. Saldā ēdiena receptūrā tiek izmantota „Saldā brunete” un Bauskas alus mērce, kura kopā ar ogu mērci saldajam piešķir īpašas garšas nianses. Saldā ēdiena receptes autori ir viesu nama „Bērzkalni” un Mežotnes pils šefpavāri Gunta Smaļķe un Gints Mauriņš.

 

„Bauskas rātes dziras” stāsts. Tāpat kā mūsdienās, tā arī 17.gs. alus bija nozīmīgs dzēriens, to lietoja gan ikdienā, gan saviesīgos pasākumos. Kādā rātes pasākumā, kurā piedalījās arī tālu zemju tirgotāji, krogus meita nejauši alus krūzē pielēja citu dzērienu un pasniedza to viesiem. Rātskungi, negribot krist kaunā, un tai pašā laikā būt moderni, viesiem paziņoja, ka tā ir īpašā Bauskas rātes dzira. Viesi dzērienu atzina par smeķīgu esam un lūdza tā recepti, bet birģermeistars pavēstīja, ka dzēriena pagatavošana tiek turēta noslēpumā. Kokteiļa pagatavošanā tiek izmantota „Bauskas alus” produkcija. Receptes autors ir SIA „Bauskas alus” valdes loceklis Vladimirs Barskovs.

www.facebook.com/Bauskasediens

Atpūtas komplekss „Miķelis”  
"Pūpoli", Uzvara, Gailīšu pag., Bauskas nov. T. 26443496,63956316  info@mikelis.lv, www.mikelis.lv

Viesu nams „Bērzkalni”

Bērzkalni 11a, Īslīces pag., Bauskas novads, T.63926888, 26672449 hotel@berzkalni.lv , www.berzkalni.lv

 

Ēdienu cenas: 

Pamatēdiens:  "Bērzkalni" 6,00 euro, "Miķelis"  7,00 euro

Saldēdiens: "Bērzkalni" 2,90 euro, "Miķelis"  3,50 euro

Kokteilis: "Bērzkalni", "Miķelis"  3,50euro

Ēdienu ražošanā izmantoto produktu ražotāji:

SIA “Bauskas alus”
"Imantas", Īslīces pag., Bauskas nov., LV-3901
T. 63960013, 29451942, guna@bauskasalus.lv, www.bauskasalus.lv
Ekskursijas pa ražotni un produkcijas degustācija. Pieteikt iepriekš!
 
SIA "Poļu nams”
Draudzības iela 1, Jauncode, Bauskas nov., LV-3901
T. 26010779, polanams@inbox.lv
Ekskursijas pa ražotni un produkcijas degustācija.  Pieteikt iepriekš!

Ēdienu pagatavošanā izmantotos produktus un daudzus citus Bauskā un apkārtnē ražotos labumus variet iegādāties jaunajā veikalā 
„Bauskas miestiņš un citi labumi”, Pionieru ielā 1K– 1, Bauska, Bauskas nov., LV-3901, T. 25734262

Sīkāka informācija par šo projektu:
Bauskas Tūrisma informācijas centrā, Rātslaukums 1, Bauska, Bauskas nov., LV-3901, T.+371 63923797, 27746484,  tourinfo@bauska.lv , www.tourism.bauska.lv